Blog

Ideálny darček pre muža? Náradie, ktoré si zamiluje!

Hľadáte darček pre muža, ktorý miluje praktické veci? Náradie je skvelý tip, ktorým ho môžete potešiť! Či už je to vášnivý kutil, autičkár, cyklista, alebo niekto, kto sa vo voľnom čase venuje záhrade, prípadne stolárstvu. Pre každého sa dá nájsť niečo, čo mu určite urobí radosť. Predstavujeme vám niekoľko tipov darčekov, ktoré budú nielen užitočné ale aj štýlové a kvalitné.


1. Sada náradia v praktickom kufríku pre kutila

Pre každého, kto má rád opravy, montáž alebo vylepšovanie vecí, je kvalitná sada náradia ideálnym darčekom. Praktická golasada je vynikajúcim výberom pre tých, ktorí chcú mať náradie na jednom mieste a využijú ho na rôzne opravy doma, v garáži, na vozidlách alebo v záhrade. 

Sada náradia vo veľkom kufri  alebo organizéri obsahuje všetko, čo kutil potrebuje – kľúče, skrutkovače, vrtáky a ďalšie nevyhnutné náradie. Je vynikajúcim pomocníkom pri opravách automobilov, bicyklov, motocyklov či záhradnej techniky, ale aj pri jednoduchších údržbách v domácnosti.

Darčeky ako súpravy kľúčov na stenu, skrutkovače v praktickom stojane alebo vrtáky  v rôznych veľkostiach sú pre každého kutila ako stvorené. Tieto nástroje sú nevyhnutné v každej dielni a s takouto sadou bude mať každý kutil istotu, že má všetko potrebné na dosah ruky a zvládne akúkoľvek prácu.

2. Momentový kľúč na správne nastavenie bicykla pre cyklistu

Pre cyklistov je momentový kľúč  skvelý darček, ktorý zabezpečí, že všetky skrutky a časti bicykla budú správne dotiahnuté. Pri moderných karbónových a hliníkových rámoch bicyklov je to nevyhnutný nástroj pri ich skladaní a údržbe. S týmto pomocníkom bude jeho bicykel pripravený na sezónu, takže ho týmto darčekom určite potešíte.

3. Náradie na údržbu auta pre domáceho automechanika

Milovníci áut ocenia zdvihák na auto  na pohodlnú výmenu kolies, opravy brzdovej sústavy a práce pod vozidlom. Tlakový čistič je zase ideálnym nástrojom na umývanie auta vysokým tlakom, čo zabezpečí dokonalú čistotu a vzhľad štvorkolesového miláčika. Na udržiavanie poriadku v interiéri nemôže chýbať priemyselný vysávač.

4. Zdvihák na motorku a štvorkolku pre motorkára

Pre motorkárov a fanúšikov štvorkoliek je stojan na motorku neoceniteľným pomocníkom. S týmto náradím bude údržba a oprava motocykla naozaj jednoduchá. Pri ťažších a väčších motorkách alebo štvorkolkách je nevyhnutný hydraulický zdvihákTieto zariadenia zabezpečia bezpečnú a jednoduchú manipuláciu a skladovanie motocykla.

5. Zariadenia na prácu s drevom pre stolára

Pre tých, ktorí sa venujú práci s drevom, je hoblík  a hobľovačka  nevyhnutná výbava. Ručná fréza je ďalší skvelý nástroj na precízne opracovanie drevených povrchov. S týmito zariadeniami je možné dosiahnuť profesionálny výsledok.

6. Nástroje na starostlivosť o záhradu

Ak je váš muž nadšenec do záhrady, skvelým darčekom bude AKU píla, ktorá umožní rýchle a efektívne rezanie dreva a konárov stromov.
Postrekovač je tiež ideálny pomocník na udržiavanie záhrady v perfektnom stave. Trávnik, stromy, vinič a zelenina potrebujú každý rok aspoň základný postrek proti škodcom.
Kultivátor zase uľahčí prácu pri príprave pôdy na pestovanie. S týmito nástrojmi bude práca v záhrade zábavou!

7. Vybavenie do dielne – organizácia a pohodlie

Pre každého, kto trávi čas v dielni, je organizér náradia  nevyhnutnosťou. Pomôže udržať všetky nástroje prehľadne usporiadané a na dosah ruky. Nezabudnite aj na komfort pri opravách. Ideálnym darčekom je skladacie ležadlo  pre pohodlné sedenie aj ležanie počas dlhších dielenských prác – pohodlie pri práci je pre muža tiež dôležité!

8. NÁŠ TIP na ideálny darček – dielenský vozík alebo kompresor

Dielenský vozík je snom každého muža, ktorý trávi čas v dielni. Je to dokonalý darček, ktorý kombinuje praktickosť, organizáciu a efektivitu. Kvalitný vozík na náradie ponúka množstvo úložného priestoru, v ktorom má každý kúsok náradia svoje miesto. Prehľadné usporiadanie všetkých nástrojov v rôznych zásuvkách šetrí čas pri ich hľadaní. Je to investícia, ktorá zefektívni prácu a zároveň dodá dielni profesionálny vzhľad.

Kvalitný kompresor je ďalší skvelý darček, ktorý má široké využitie pri práci v dielni, v garáži alebo pri údržbe auta. Pomôže pri fúkaní a prezúvaní kolies, striekaní dielov, používaní vzduchového náradia a zdvihákov. Ideálny darček, keď sa skladá viac ľudí - rodina alebo partia kamarátov.

Náradie je darček, ktorý vždy nájde svoje využitie. Prekvapte svojho muža praktickým a užitočným darčekom, ktorý ho nielen poteší, ale mu aj uľahčí jeho každodenné majstrovanie. 

Ako vymeniť pneumatiky? Svojpomocne a jednoducho

Prezutie letných pneumatík na zimné nemusí byť náročné, pokiaľ máte vo svojej dielni alebo garáži vhodné náradie a tak túto činnosť zvládnete aj sami. Ušetríte tým čas aj peniaze.

Keď teploty začnú klesať a na cestách sa objaví prvá námraza, je potrebné postarať sa o svoju bezpečnosť aj o bezpečnosť ostatných účastníkov cestnej premávky.

Na Slovensku je povinné mať zimné pneumatiky na osobných vozidlách od 15. novembra do 31. marca, ale len v prípade, že sa na ceste nachádza súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy. Vozidlo musí byť vybavené zimnými pneumatikami na všetkých nápravách. Pneumatiky musia mať označenie M+SM.SM&S a symbol hory s vločkou.
Včasná výmena pneumatík zabezpečí, že vaše auto bude pripravené na prichádzajúcu sezónu.

Na výmenu potrebujete:

  • Vhodný priestor
  • Zdvihák
  • Podpery
  • Kľúč na matice kolies
  • Momentový kľúč (pre správne dotiahnutie matíc)
  • Zimné pneumatiky
  • Kompresor a merač tlaku pneumatík
  • Krieda na označenie pneumatík
  • Ochranné rukavice

Nájdite vhodný priestor na prezutie

Najlepšia je rovná spevnená plocha,  dostatočne priestorná pre auto a manipuláciu s kolesami a heverom. Napríklad asfaltové parkovisko, betónová plocha, zámková dlažba.

Povolenie skrutiek kolesa

Pred zdvihnutím vozidla uvoľnite skrutky a matice, stačí povolenie o pol otáčky, aby sa pozdvihnutí vozidla ľahšie odstránili.
Použite vhodný kľúč  - „teleskopický fajkový“ alebo „krížový kľúč“ a otáčajte maticami proti smeru hodinových ručičiek.

                       

Zdvihnutie vozidla

  • Zabezpečte vozidlo proti nechcenému pohybu (ručná brzda, zaradená rýchlosť, prípadne klin)
  • Pre správne umiestnenie heveru je na spodnej strane prahu vozidla vyznačený symbol, obvykle to býva trojuholník, koliesko alebo šípka. K tomuto symbolu sa umiestni hever a následne je možné auto zdvihnúť.
  • Použite vhodný zdvihák na zdvihnutie vozidla. Výber zdviháku závisí od hmotnosti, typu vozidla a preferencie majiteľa.
  • Zdvihnite auto dostatočne vysoko, aby ste mohli jednoducho vymeniť kolesá.
  • Podpery sú vhodné na dodatočné zabezpečenie vozidla proti pádu.


Výmena kolesa

  • Odskrutkujte skrutky kľúčom alebo rázovým uťahovákom.
  • Pomocou drôtenej kefy očistite dosadacie plochy náboja a kolesa. Potom na dosadaciu plochu použite jemnú vrstvu vazelíny.
  • Výmena kolesa – dbajte na smerové šípky pneumatiky.
  • Po nasadení kolesa utiahnite jemne kľúčom striedavo protiľahlé skrutky.
  • Po spustení vozidla na zem, koleso na zemi dotiahnite pomocou momentového kľúča na predpísaný moment. Pre osobné vozidlá je to približne 120 Nm, SUV a dodávky cca 160 Nm. (presný moment nájdete v príručke od vozidla).


Skontrolujte tlak v pneumatikách

Po prezutí pneumatík skontrolujte tlak vo všetkých pneumatikách manometrom. Príliš nízky alebo vysoký tlak môže ovplyvniť jazdné vlastnosti, opotrebovanie pneumatík a zvýšiť spotrebu.
Predpísaná hodnota tlaku je vo väčšine vozidiel napísaná z vnútornej strany krytu hrdla palivovej nádrže.

Pneumatiky dofúknite pomocou kompresora, ktorý máte doma a pokiaľ nie, zájdite k najbližšej benzínovej pumpe, kde kompresor nájdete.

Príprava pneumatík na uskladnenie

  • Značenie  pneumatík

Pred uskladnením pneumatík si ich označte (napríklad „PZ“ pre pravé zadné), aby ste vedeli, kam ich nasadiť pri ďalšej sezónnej výmene.

Pneumatiky umyte čistou vodou. To isté urobte aj s diskami. Pre ľahšie čistenie pneumatík sa bude hodiť výkonná vapka, s ktorou umyjete aj ťažko dostupné nečistoty.

  • Kontrola pneumatík

Pred uskladnením pneumatík pre nadchádzajúcu sezónu zvážte, či ich ešte môžete použiť. Pneumatiky by nemali mať hrče. Zmerajte minimálnu hĺbku dezénu zimných pneumatík. Pre zimné kolesá je minimálna hĺbka dezénu 3 mm. Pokiaľ by ste menili po sezóne pneumatiky na letné, tak pre tie je minimálna hĺbka dezénu 1,6 mm.

  • Uskladnenie pneumatík

Pneumatiky uskladnite na suchom a chladnom mieste mimo priameho slnečného svetla.
Na uloženie pneumatík môžete využiť stojany na pneumatiky.